CHP Trabzon’un gözü Çarşıbaşı’nda: Halkın iradesinin peşindeyiz

TRABZON – CHP’nin Trabzon’da seçimi 18 oy farkla kaybettiği Çarşıbaşı’nda, partililer usulsüz olduğu gerekçesiyle sonuçlara itiraz etti. Çarşıbaşı’nda toplanan CHP’liler halkın iradesinin gerçekleşmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini söylediler.

Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde MHP’nin adayı Ahmet Keleş, 3 bin 451 oy alırken, CHP’nin adayı Haydar Çoban ise 3 bin 433 oyda kaldı. Bu sonuçlara göre MHP adayı Keleş 18 farkla seçimi kazanırken CHP’nin ilçede çok sayıda geçersiz oy olduğu gerekçesiyle sonuçlara itiraz dün ilçe seçim kurulunda itiraz etti.

‘TUTANAKLAR DOĞRU ŞEKİLDE TUTULMADI’

AA verilerine göre 11 bin 204 oyun kullanıldığı ilçede, oyların yaklaşık yüzde 9’una denk gelen 917 oyun geçersiz sayılması usulsüzlük iddialarını gündeme getirdi. CHP’li yöneticiler dün Vakfıkebir Adliyesi’ne giderek sonuçlara itiraz etti.

Daha sonra CHP İl Başkanı Mustafa Bak, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ve partililerin yoğun katılımıyla Çarşıbaşı’nda basın açıklaması düzenlendi. CHP Trabzon İl Başkanı Bak, sandıklarda çok büyük oranda oyun geçersiz sayıldığını ve tutanakların doğru şekilde tutulmadığını söyledi. Haklarının peşinde olduklarını söyleyen Bak, “Sandık görevlisi arkadaşlarımız, burada bir çok oyun itiraza açık halde olduğunu, maddi hataların ve buna benzer sonuçların usulsüzlüklerin yapıldığını bizlere söylediler. Biz vatandaşlarımızın iradesinin en doğru şekilde sonuçlara yansımasını istiyoruz” diye konuştu.

‘GERİDE OLDUĞUMUZ SANDIKLARDA GEÇERSİZ OYLAR YÜZDE 28’İ BULUYOR’

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, yaptıkları incelemelerde geçersiz oy oranının mümkün olmadığını gördüklerini söyledi. Yapılan usulsüzlükleri ilk olarak sandık görevlilerinin tespit ettiğini kaydeden Suiçmez, “Her sandıkta oyların yaklaşık yüzde 10’u geçersiz sayılmış durumda. Bu mümkün değil. Bundan önceki seçimlerde yine sonuçlara baktığımızda gördük ki oyların yüzde 98’i geçerli olmuş. Birdenbire Çarşıbaşı’nda ne oldu ki, yüzde 10 seviyesinde geçersiz oy var” dedi.

Suiçmez, yaptıkları incelemelerde rakip adayın önde olduğu sandıklarda geçersiz oy oranının yüzde 28’lere çıktığını gördüklerini kaydederek “Yani geçersiz oyları fazlalaştırarak diğer adayın lehine bir durum oluşturulduğu inancındayız. Daha doğrusu sayısal veriler de bize bunu gösteriyor. Bazı sandıklarda adaylar 45 oy almışken bir bakıyorsunuz 45 tane de geçersiz oy var. Bunun böyle olması mümkün değil arkadaşlar. Dolayısıyla 18 farkla ilan edilen kesin olmayan seçim sonuçlarını kabul etmiyoruz. Genelde CHP lehine olan atılmış olan oyların çeşitli nedenlerle geçersiz kabul edildiğini gördük sandıklarda. Bizim burada talebimiz halkın iradesinin sandığa nasıl girdiyse öyle çıkmasıdır” diye konuştu.

İlçe Seçim Kurulu’na baskılara boyun eğmeme çağrısında bulunan Suiçmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Neredeyse bini bulan geçersiz oylar, 18 oy farkını değiştirecektir. Yeniden tüm sayımları yenileyin, sayım döküm işlemini tekrarlayın. Bu çok zor bir şey değil. Vakfıkebir İlçe Seçim Kurulu, bu haklı talebimizi karşılayacak ve adaletten yana olarak yeniden sayım döküm işlemini yapacaktır. Bu gerçekleştirilene kadar Çarşıbaşı halkı oylarının peşinde olmaya devam edecek. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın iradesinin yansıması yönündeki çalışmamıza devam edeceğiz. İstediğimiz hak, hukuk ve adaletin gerçekleşmesidir.”

‘HAKKIMIZ NEYSE ONU ALMAYA GELDİK’

CHP Çarşıbaşı Belediye Başkan Adayı Haydar Çoban, MHP’nin kirli işlerle seçimi almaya çalıştığını söyledi. Kazanma iddiaları sebebiyle rakip partinin önce para ve kumanya dağıtmaya başladığını belirten Çoban, Çarşıbaşı halkının aşağılanarak onuruyla oynandığını dile getirdi.

Seçimlerde ilçe halkının yoğun bir desteğini gördüğünü kaydeden Çoban, “Ben burada Haydar Çoban koltuğa otursun diye değil, o teveccühün karşılığını alabilmek için buradayım. Sizin haklarınızı savunmak için buradayım. Buraya benim için adalet dilenmeye gelmedim. Çarşıbaşı halkının kararını sonuna kadar savunmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Değil bir oy farkla kazanmış 50 oy geride olsalar bile seçim turuna çıkacak güruh 3 gündür suskun duruyor. Seçim akşamı Trabzon’u terk edip geldiği yere gitmeyi düşünen aday arkadaş, seçimi kazanmışsa neden böyle bir davranış içerisinde bulundu? O sandıktaki oyların tamamı sayıldığı anda çok farklı bir şekilde geride olduklarını adları gibi biliyorlar. Biz hakkımız neyse onu almaya geldik” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x